Pierwsze w naszym rejonie Przeprawowe Mistrzostwa Modeli RC CHL odbyły się w niedzielę, 21 stycznia 2018 roku na Torze Off Road w Dzikowcu. Do startu zgłosiło się 11 zawodników w dwóch kategoriach wiekowych.

Pierwsza, to dzieci do ukończenia 13 lat, druga to młodzież i dorośli od lat 14. Spotkanie rozpoczęło się od odprawy - omówienia zasad rywalizacji na poszczególnych konkurencjach. Następnie odbyło się losowanie numerów startowych do pierwszej konkurencji.

Pierwszą konkurencją był Trial, czyli przejazd pomiędzy bramkami, składającymi się z dwóch słupków. Prawy oznaczony numerem i strzałką wskazywał kolejność i kierunek jazdy, lewy ograniczał skutecznie pole manewru modelu. Nie wszystkim zawodnikom udało się zaliczyć komplet bramek, w czym skutecznie przeszkadzał coraz to bardziej wyślizgany śnieg jak i coraz to większe koleiny po każdym z przejazdów.

Następnie zawodnicy udali się na kolejną próbę, którą był całkowicie wytaśmowany Odcinek Specjalny przejeżdżany na czas. Zaraz za startem na zawodników czekały pierwsze przeszkody: przejazd przez wystające głazy, ciasny wąwozik, małe kamienie, przejazd przez kłodę, slalom pomiędzy górkami. Najtrudniejszą przeszkodą był powalony pień drzewa. Śliski podjazd na nią pokonały nieliczne pojazdy, większość zawodników po kilku próbach rezygnowała z pokonania przeszkody otrzymując za to ujemne punkty karne. Kolejne przeszkody to górka, mostek, kilka przeszkód z drzew i kamieni w tym bardzo techniczny i długi most. Tu zawodnicy startowali jak w trialu pojedynczo i musieli liczyć wyłącznie na siebie. Za każde przewrócenie modelu, utknięcie na kłodach czy kamieniach naliczane były punkty karne.

Ostatnią konkurencją sprawnościową było zdobywanie PKP-ów. Zostały one rozmieszczone po połowie na naszym technicznym torze oraz skarpie ze sporym trawersem. Tu wszyscy zawodnicy wystartowali wspólnie i mieli tyle samo czasu na ich zdobywanie. Za zaliczenie każdego z PKP-ów zawodnik otrzymywał 5 punktów, natomiast punkty karne naliczane były za każde dotknięcie lub poprawienie modelu ręką. I trzeba przyznać że była to najbardziej integracyjna konkurencja ze wszystkich, ponieważ zawodnicy korzystali ze wzajemnej pomocy. Było obracanie modeli z użyciem liny, podciąganie, opuszczanie i wyciąganie zakleszczonych pomiędzy deseczkami modeli często nawet przez trzy kolejne pojazdy.

Zawody zakończyliśmy przy wspólnym ognisku, ogłoszeniem wyników i wręczeniem dyplomów dla najlepszych zawodników. Ta runda wchodzi w cykl Pucharu Toru pod Patronatem Gminy Nowa Ruda gdzie po całym sezonie przyznane zostaną puchary dal najlepszych zawodników w całym sezonie.

Już zapraszamy na kolejne spotkanie, których terminy znajdują się na naszej stronie: www.4x4event.pl. Znajdziecie na niej również szczegółowe wyniki zawodów oraz więcej zdjęć.

 

Wyniki:

Klasa do ukończenia lat 13.

  1. Bartosz Keller – 83 punkty

  2. Szymon Mroziński – 74 punkty

  3. Zuzanna Panek – 63 punkty

 

Klasa od lat 14

  1. Radosław Keller – 105 punktów

  2. Paweł Mroziński – 65 punktów

  3. Rafał Zarada – 51 punktów